Strona www w telefonie

Zdarzyło Ci się kiedyś wypełniać formularz z klawiatury smartfona?
Albo klikać palcem malutkie linki na stronie ulubionego sklepu lub portalu?
Internauci są wymagający. Gdy Twoja strona internetowa nie wyświetla się najlepiej na małym ekranie, przechodzą na strony… konkurencji.
Czy Ty też tak robisz?

Co to jest responsywna strona internetowa?

Responsywny design (responsive web design) – brzmi trochę kosmicznie. A oznacza po prostu stronę internetową, która dostosowuje się automatycznie do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana.
Pewnie sam dobrze wiesz, że oglądanie zwykłej strony internetowej w telefonie komórkowym jest trudne – mała czcionka, trudna nawigacja. Responsywna, czyli elastyczna strona dopasowuje się do ekranu nie przyjmując miniaturowych rozmiarów. Bez problemu możesz ją przejrzeć na komórce, a nawet zrobić zakupy w sklepie internetowym.

Responsywność w liczbach

Kiedyś strony internetowe oglądało się tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach. Ilość urządzeń mobilnych, tabletów i smartfonów jest coraz większa. 2012 rok był pierwszym od 11 lat rokiem, w którym spadła sprzedaż komputerów PC na rzecz urządzeń mobilnych. Co za tym idzie coraz więcej osób korzysta z tych urządzeń do przeglądania stron internetowych.

Niedawny raport „Digital, Social & Mobile in 2016” podaje, że w Polsce jest 17,6 milionów aktywnych internautów mobilnych (w 2015 roku liczba ta wynosiła 15,7 milionów).
Powszechnym zjawiskiem jest multiscreening, czyli odwiedzanie tej samej witryny na różnych urządzeniach. Rano wchodzimy na stronę sklepu za pomocą komórki, po czym wieczorem dokonujemy zakupu siedząc na kanapie z tabletem na kolanach.

Dochodzi do tego wszystkiego największy w Polsce gracz zajmujący się podawaniem nam wyników wyszukiwania – Google. Już od dawna strony responsywne były na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania niż te nie dostosowane do urządzeń mobilnych.
W marcu 2015 roku Google poszło o krok dalej stwierdzając, że jeśli dana strona nie jest dostosowana do urządzenia na którym ma być wyświetlona to po prostu nie pokaże jej w wynikach wyszukiwania na danym urządzeniu.

Biorąc pod uwagę, że 67% całej populacji polski korzysta z Internetu to 41% z całej populacji korzysta z Internetu na urządzeniach mobilnych.

Responsywna strona internetowa jest łatwa do obsługi na każdym urządzeniu

Strona responsywna a strona mobilna

Różnica jest diametralna. Mobilna strona internetowa jest witryną dodatkową, która otwiera się w urządzeniach przenośnych (więc trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z jej tworzeniem i utrzymaniem). W przypadku stron responsywnych, wystarczy jedna wersja, która dopasuje się do ekranu. Wersje mobilne stron internetowych często mają przedrostek m, który poprzedza adres URL np. http://m.wp.pl czy http://m.zalando.pl.

Dlaczego warto zmienić stronę na responsywną?

Przede wszystkim dlatego, że Google wspiera strony o tej strukturze. Wszelkie sklepy internetowe, blogi, portale, które są „elastyczne” będą wyświetlać się na wyższych pozycjach. To oznacza, że przestarzałe strony muszą liczyć się z mniejszą liczbą odwiedzin.
Ponadto, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, że dany sklep/firma/portal jest na czasie. Materiały, które odpowiednio dopasowują się do rozmiaru ekranu umożliwiają dokładniejsze i przyjemniejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zyska wówczas wielu nowych gości i klientów.

Bonus

Na koniec mały bonus – sprawdź bezpośrednio na swoim komputerze czy Twoja strona jest reponsywna!

Wejdź na stronę www.responsinator.com i wpisz adres swojej witryny. Zobaczysz jak wyświetla się różnych urządzeniach mobilnych.

Podsumowanie

 Strona responsywna jest koniecznością, ponieważ:

1. Podnosi pozycję twojej witryny w wyszukiwarce Google.
2. Zwiększa pozytywne USER EXPERIENCE, dzięki czemu
uzyskujesz lepszą konwersję (większa sprzedaż, zostawienie kontaktu).
3. Udział ruchu z urządzeń mobilnych w październiku 2016 r.
przewyższył ruch z komputerów i będzie z roku na rok coraz większy.

Zobacz nasze realizacje online:

http://www.lenartinteractive.pl/online/

U nas responsywność przy budowie strony jest gratis 🙂